Antikada Hitit İmzası

Antikada Hitit İmzası

Ankara Kalesi, gerçekleştirilen son restorasyonlarla kelimenin tam anlamıyla altın günlerini yaşıyor. Tüm bölge aslına uygun yenilenirken, Ankara Kalesi yerli ve yabancı turistlerin uğrak noktası oldu bile. Ekonometri dergisine konuşan Ankara Kalesi’nin en eski esnaflarından Mete Baykara, restorasyonun başkent turizmine etkilerinin büyük olduğunu s

p.p1 {margin: 0.0px 0.0px 0.0px 0.0px; text-align: center; font: 11.0px 'Swis721 Cn BT'}

Ankara Kalesi, gerçekleştirilen son restorasyonlarla kelimenin tam anlamıyla altın günlerini yaşıyor. Tüm bölge aslına uygun yenilenirken, Ankara Kalesi yerli ve yabancı turistlerin uğrak noktası oldu bile. Ekonometri dergisine konuşan Ankara Kalesi’nin en eski esnaflarından Mete Baykara, restorasyonun başkent turizmine etkilerinin büyük olduğunu söylüyor. Önceleri Kale’ye ilgi göstermeyen Ankaralıların şimdilerde bölgeden yer satın almak istediklerini kaydeden Baykara, bu sayede Ankara Kalesi’nin özlenen günlerine döndüğünü açıklıyor. 


A

nkara’nın en eski antikacılarından Hitit Antik’te Osmanlı ve Avrupa antikalarından, antika cam aksesuarlara; bronz heykellerden, yağlıboya tablo ve ev eşyalarına kadar pek çok antika ürünü bulunuyor. Ankara Kalesi’nde yer alan Hitit Antik aynı zamanda Ankara’ya gelen her turistin uğrak noktası. 


Antika eşyalara ilgi ne durumda?

Antikaya ilgi hep vardı lakin antika, bugünler altın günlerini yaşıyor. Ama son zamanlarda şu dikkatimi çekiyor; eskiye oranla gençlerin antikaya ilgisi bir hayli arttı. Bu güzel bir haber bence. Bunda kale restorasyonunun tamamlanarak küllerinden yeniden doğmasının etkisi büyük. Haliyle rahatlıkla Kale’ye gelenler antika ürünleri görerek hayran oluyor ve ilgi artıyor. 


Hangi ürünlere ilgi daha büyük?

Türkler önceden batı kökenli antikalara ilgi gösterirken, bu durum son yıllarda değişti. Türkler daha ziyade Osmanlı eserleriyle ilgilenir oldu. Yabancı turistler de, Anadolu kökenli antika ürünlerden başka,  ülkelerinde bulamadıkları batı kökenli antikalara ilgi gösteriyor. 


Hitit Antik’te hangi ürünleri bulabiliriz?

Mağazamızdaki antika ürün yelpazesi oldukça geniş. Orijinal Osmanlı ve Avrupa antikaları denilince aklınıza gelen çok sayıda antika ürünü Hitit Antik’te bulabilirsiniz. Diğer yandan ferman, berat ve nişanlara olan ilgi büyük. Fransız heykelleri, şamdanlar, eski Çanakkale toprak seramikleri, kapılar ve şerbetlikler de yine mağazamızın en çok ilgi gösterilen ürünleri arasında dikkat çekiyor. Bunun haricinde aydınlatma ürün çeşitlerini de görmenizi tavsiye ederim. Zira hem antika hem de imitasyon opalin lambalar, cam ve kristal avizeler başta olmak üzere her tür aydınlatma ürünü de mağazamızda mevcut.  


Dekorasyon Hİzmetİ de Verİyor

Ekonometri dergisine konuşan Mete Baykara, orijinal antika ürünler haricinde, Osmanlı ve Selçuklu stili yapıların iç mekan tasarımlarını da gerçekleştirdiğini söylüyor. Türkiye’nin birçok noktasındaki çok sayıda otelin Osmanlı ve Selçuklu usulü iç mimari işlerini yaptıklarını kaydeden Baykara, kişiye özel koleksiyon da oluşturduklarının altını çiziyor. 

Aynı zamanda tasarı ve imalatta yapıyorsunuz. Bunların dışında başka hangi hizmetleri veriyorsunuz?

Evet, aynı zamanda masif ev ve ofis mobilyalarında ihtiyaç ve istek üzerine tasarımlar geliştirip projelendiriyoruz. 


Tüm bu hizmetlerin yanı sıra otel, restoran ve eski tarihi konaklara yönelik özel tasarımlar yaparak anahtar teslim hizmet de veriyoruz. Tarihin farklı kültürlerini ahşap işleme sanatıyla bütünleştirerek kişiye özel koleksiyonlar sunuyoruz.


Bu kadar yıl istikrarlı bir şekilde faaliyet göstermenizin sırrı nedir?

Hitit Antik olarak müşterimizin farklılık arayışlarını anlıyor, onlara tüm ürün yelpazemizi açıyoruz. Müşterilerimiz için düşünüyor, tasarlıyor, bilinçle, özveriyle ve en önemlisi deneyimimizle onlara yön veriyoruz. Bu özelliklerimiz bizim bunca yıl istikrarlı bir şekilde faaliyet sürdürmemizin temel nedenidir. 


p.p1 {margin: 0.0px 0.0px 0.0px 0.0px; text-align: justify; line-height: 11.0px; font: 55.5px Helvetica} p.p2 {margin: 0.0px 0.0px 0.0px 0.0px; text-align: justify; line-height: 11.0px; font: 9.5px 'Times New Roman'} p.p3 {margin: 0.0px 0.0px 0.0px 0.0px; text-align: justify; line-height: 11.0px; font: 9.5px 'Times New Roman'; min-height: 10.0px} p.p4 {margin: 0.0px 0.0px 0.0px 0.0px; font: 10.0px 'Swis721 BlkCn BT'} p.p5 {margin: 0.0px 0.0px 0.0px 0.0px; text-align: center; font: 11.0px Helvetica} p.p6 {margin: 0.0px 0.0px 0.0px 0.0px; font: 10.0px 'Swis721 BlkCn BT'; min-height: 12.0px} span.s1 {letter-spacing: -0.2px} span.s2 {letter-spacing: -0.3px}

Bunun dışında müşteri memnuniyetine, hizmet ve ürün kalitesini çok önem veriyoruz. Bu da bu işte istikrar sağlamamızdaki en büyük etken. 


p.p1 {margin: 0.0px 0.0px 0.0px 0.0px; text-align: right; font: 14.0px Helvetica; color: #802c21} span.s1 {letter-spacing: -0.6px}

Ankara’nın en eski antikacılarından Hitit Antik’te Osmanlı ve Avrupa antikalarından, antika cam aksesuarlara; bronz heykellerden, yağlıboya tablo ve ev eşyalarına kadar pek çok antika ürünü bulunuyor. Ankara Kalesi’nde yer alan Hitit Antik aynı zamanda Ankara’ya gelen her turistin uğrak noktası.